T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Uzm.Dr. Aytül ŞEN GÜLER '' VEREM SAVAŞ HAFTASI ''

Güncelleme Tarihi: 09/01/2019

 ayts.png
 


72. VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI

Her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta Verem Haftası’dır.

Verem Haftasının amacı, toplumun verem (tüberküloz) hastalığı ve hastalıkla mücadele konusunda bilinçlendirilmesidir.

“72.Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” 06-12 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenmektedir.

Verem (Tüberküloz) , insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır.

VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALIĞI NEDİR?

Verem bulaşıcı ve verem mikrobunun insanlarda yaptığı bir hastalıktır. En sık akciğerleri olmak üzere tüm organları tutabilir (Lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin vb.).Tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

VEREM NASIL BULAŞIR?

Verem aksırma, öksürme ve konuşma sırasında havaya yayılan mikropların solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Verem mikrobu güneş görmeyen ve iyi havalanmayan yerlerde saatlerce havada kalabilir. Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 10-15 kişiye hastalık bulaştırır. Verem mikrobu vücuda girdikten sonra yıllarca hastalık yapmadan akciğerlerde bekleyebilir. Vücudunda verem mikrobu taşıyanların yaklaşık %5-10’u daha sonraki yıllarda VEREM HASTASI olur.

HANGİ  DURUMLARDA VEREM HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİ ARTAR?

Tedavi görmeyen verem hastası ile aynı evde  yaşayanlar, 5 yaşından küçükler, yaşlılar, İdeal vücut ağırlığının %90’ından daha az kiloda olanlar, HIV/AIDS hastalığı olanlar, Şeker hastalığı olanlar, Vücut direncini azaltan diğer hastalığı olanlar, Sigara nargile içenler, İlaç ve alkol bağımlısı olanlar    

HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Öksürük (2-3 haftadan fazla süren ve inatçı öksürük), balgam çıkarma, kan tükürme (bazı durumlarda), Ateş, Gece terlemesi, İştahsızlık, Kilo kaybı, Yorgunluk, halsizlik, Nefes darlığı, Göğüs ve sırt ağrısı

VEREM HASTALIĞI TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

  • Balgam muayenesi: En önemli yöntemdir. Balgamında mikrop görülen hastalar çevrelerindeki kişilere hastalığı bulaştırır.
  • Akciğer filmi

VEREM HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  • Verem hastalığı düzenli ilaç kullanmakla 6-9 ayda tamamen iyileşir.
  • İlaçlarını düzenli kullanan hastalar başkalarına hastalık bulaştırmaz.
  • Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Çevresindekilere verem mikrobunu saçmaya devam eder. Yetersiz tedavi görürse, hastalık mikropları ilaçlara karşı direnç kazanır ve daha sonra tedavi olma şansı kaybolabilir. Tedaviyi reddeden bir hasta için hayati tehlike vardır.

VEREMDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Çocukları veremden korumak için doğumdan 2 ay sonra verem aşısı (BCG) uygulanır. Toplumu korumanın en etkili yolu, bulaştırıcı verem hastalarının erkenden bulunması ve tedavi edilmesidir. Bulaştırıcı hastaların yakın çevresindekilere hastalığa yakalanmalarını önlemek için koruyucu ilaç verilir.

VEREM HASTASININ EVİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Verem hastalarının bulunduğu ortamları havalandırmak havadaki bulaştırıcı tanecikleri azaltır, bulaşma ihtimalini düşürür. Odanın güneş görmesi, ortamdaki verem mikroplarını öldürür. Hastanın bulaştırıcılığı kaybolana kadar ayrı bir odada kalması uygundur. Bulaştırıcı dönemdeki verem hastaları kapalı ortamlarda, başka insanlarla birlikteyken maske kullanmalı ve ilaçlarını düzenli ve eksiksiz olarak kullanmalıdır.