T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kupa Tedavisi

Güncelleme Tarihi: 20/08/2019

Kupa Terapisi (Hacamat) Nedir? Kupa Terapisi (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

Vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir. Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizinde sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;

Kuru Kupa Terapisi: Terapi çeşitlerinden ilki kuru kupa terapisidir. Kan aldırmadan, çizik atılmadan sadece kupalar yardımıyla yapılan bir terapidir. Solunum sistemi problemleri, sindirim sistemi problemleri ve bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelmektedir.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat): Halk dilinde Hacamat olarak bilinen yaş kupa terapisidir. Peygamber Efendimizinde tavsiye ettiği, son zamanlarda günümüzün trend olmuş tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun akupunktur noktaları belirlendikten sonra, kupalar vakumlanır. Ardından bistüri, neşter veya jilet yardımıyla çizikler atılarak, atıl kan alınır. Faydası oldukça fazladır.

Hareketli Kupa Terapisi: Adından da anlaşılacağı gibi kupaların vücut üzerinde hareket ettirilmesiyle yapılan terapi yöntemidir.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) yapılmadan önce noktalar belirlenir. Noktalar belirlendikten sonra alkol, sirke gibi antiseptik sıvılar yardımıyla deri temizlenir. Kupalar Hacamat yapılacak noktalara kupa pompası ile vakumlanarak sabitlenir. Ortalama 3-5 dakika bekledikten sonra kupalar çıkarılır. Bistüri veya jilet ile vakumlanan noktalar ortalama 0,5-1,0 mm derinliğinde ve 0,50-0,75 cm arası genişlikte çizikler hızlı bir şekilde atılır. Çiziklerden sonra tekrar kupalar vakumlanarak noktalara konulur. 6-10 dakika arası beklenildikten sonra kupalar çıkarılıp atıl kan vücuttan uzaklaştırılır. Ve kantaron yağıyla temizlik yapılarak bantlanır. Bu şekilde Yaş Kupa (Hacamat) sonlanmış olur.

Yaş Kupa Terapisinin (Hacamat) Faydaları Nelerdir?

Hacamat kan ile alakadar olan tüm hastalıklara iyi geldiği bilinir. Hacamat kılcal damarlarda oluşan veya oluşabilecek tıkanıklıkları açar. Vücuttaki kan ve dokularda oluşan toksinlerin ve gazların atılımını kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Sivilce, akne,sedef gibi dermatolojik sorunlara iyi gelir. Unutkanlığa da iyi geldiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Faranjit, nezle, grip sorunlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.

Yaş Kupa (Hacamat) Kimlere Yapılmaz?

Hacamat 2-63 yaş arası herkese gönül rahatlığıyla yapılabilir. 63-80 yaş arası hastalarda çok dikkatli yapılmalıdır. 80 yaş üstü hastalara fayda sağlamayacağı için yapılmaz. Hacamat ayrıca kalp pili takan hastalara yapılmaz. Organ nakli yapılmış bir hastaya yapılmamalıdır. Ameliyattan çıkıp 65 gün üzerinden geçmeyen hastaya yapılmaz. Hemofili , anemi ve kanser hastalarına Hacamat yapılmaz.