T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dr.Barış Oğraşangil '' İnsan Kaynakları Departmanı’nın hastanemizdeki kuruluş öyküsü''

Güncelleme Tarihi: 26/12/2018

 

 

 barış bey.png

 
  

Başhekim yardımcılarımızdan Dr. Barış Uğur Oğraşangil devlet hastanelerinde bir ilk olan İnsan Kaynakları Departmanı’nın hastanemizdeki kuruluş öyküsünü ve neden ihtiyaç duyulduğunu anlattı

Neden bu departmanın kurulma ihtiyacı istendi:

1 Nisan 2018 tarihinde açtığımız yeni hastanemizle yatak sayımız 300’e, yoğun bakım yatak sayımız 36’ya,hastane rolümüz ise B rolünden bölge hastanesi formatı olan A2 rolüne yükseltildi. Artık elimizdeki insan kaynağını doğru zamanda doğru yerde ve doğru sayıda kullanacak üst düzeyde diğer hastanelere de örnek olacak bir birim oluşturulmalıydı. Bu fikirle yola çıktık ve  hastanemizde İnsan Kaynakları Departmanını kurduk.

Bu departmanda tam olarak hangi işler yapılıyor:

Departmanımız; İnsan Kaynakları Planlama birimi, Kariyer Planlama ve Sürekli Eğitim Birimi ve Çalışan Performans biriminden oluşmaktadır.

İnsan Kaynakları biriminde; hangi alanda kaç kişi çalışmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bunu her alan için yaptık doktor, hemşire, temizlik, güvenlik vs. Konunun daha iyi anlaşılması adına örnek verecek olursak hangi serviste kaç hemşire çalışmalı sorusunun cevabını bulmaya çalışırken ayrı ayrı her servisin iş yükü analizi çıkardık ve elimizdeki hemşire sayısını bu şekilde servislere ve diğer alanlara planladık.

Kariyer Planlama ve Sürekli Eğitim biriminde; hastanemizde mevcut çalışan ve yeni atanan hemşire arkadaşlarla birebir görüşerek mezuniyet durumları, aldıkları sertifikalar ve eğitim alanları, ilgi duydukları ve kendileri göstermek istedikleri alanlar ile ilgili bilgileri alarak kariyer planlaması yönünde uygun kararları vermeye çalıştık. Sürekli eğitim biriminde ise mevcut eğitim hemşireliği dışında üst düzeyde eğitim projelere imza atmaya çalıştık. Bu noktada da devlet hastanelerinde bir ilk olan Palyatif Hasta Yakını Okulunu hayata geçirdik. Ayrıca Ödemiş Devlet Hastanesi’ni artık eğitim merkezi haline getirme hayalimizde ilk olan Palyatif Eğitim Merkezi olurunu bakanlıktan aldık.

Çalışan Performans Yönetim Sistemi Biriminde; amacımız çalışanla az çalışan arasındaki ayrımı net olarak istatistiki verilerle ortaya koymak ve bu yönde yönetim olarak gerekli adımları atmaktı. Buna da şöyle misal vereyim. Hastanemizde çalışan uzman doktorlarımızın baktıkları hasta sayılarını, yatırdıkları hasta sayılarını ve yaptıkları ameliyat sayılarını analiz ederek bizim doktorlarımızın Türkiye’deki diğer uzman doktorlara göre performanslarını sayılarla ortaya çıkardık. Ayrıca doktorlarımızın geçen yıl- bu yıl performanslarını kıyaslayarak verileri sayın doktorlarımızla rutin toplantılarımızla paylaştık. Peki bunun geri dönüşü ve faydası oldu mu diye sorarsanız evet hem de çok bu sayede performans artışları sağlayarak İzmir genelinde ilk sekiz aylık verilerde doktorlara dağıtılan ek ödemede İzmir birincisi olduk ve yatan hasta oranlarımızda gözle görülür artışlar olmaya başladı.

Son olarak söylemek istediğiniz şeyler nelerdir

Hedeflerimiz büyük amacımız sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’de eniyiler arasına girmek ve orayı korumak. Bu bağlamda başta departmanımızın kuruluşuna önder olan ve önümüzü açan sayın Başhekimimiz sayın Dr.Ömer Koçak beye mesai kavramı olmaksızın üstün gayret gösteren birim çalışanlarımız Berna Ektir ve Mustafa Sevimli’ye  teşekkürlerimi sunuyorum.

 
 

 DSC_2685.JPG