T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ödemiş Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Uzm.Dr. Özge KAYA MERCAN GRİP AŞISI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN !

Güncelleme Tarihi: 31/10/2018
Grip mevsiminin başladığı ve hastalıkların giderek arttığı bu sıralarda gripten korunmanın yollarını ve kimlerin grip aşısı yaptırması gerektiğini Ödemiş Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Özge KAYA MERCAN anlattı.


Gribe bağlı komplikasyonların görülme oranının yüksek olduğu risk grubunda her yıl grip aşılamasının önerildiğine dikkat çeken Ödemiş Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Özge KAYA MERCAN , "Yoğun bakım gerektirebilecek düzeyde ağır solunum yetmezliği gelişmesinin, aşı ile büyük oranda önlenebildiği unutulmamalıdır" dedi.

Uz. Dr.Özge KAYA MERCAN, boğaz ağrısı, yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, halsizlik ve kırgınlık ile seyreden bir hastalık olan gribin, genellikle bir hafta içinde tedavisiz iyileşmekle beraber, çok küçük yaştakiler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi baskılananlarda zatürre ve buna bağlı solunum yetmezliğine neden olduğunu belirtti.

 

Gripten korunmanın bilinen en etkin yolu aşılamadır. Grip aşısı, mevsimsel grip nedeniyle hastane yatışlarını ve ölüm oranlarını önemli oranda azaltır. Ülkemizde 3 bileşenli inaktif influenza aşısı (6 aydan büyüklere önerilir), 4 bileşenli inaktif influenza aşısı (3 yaşından büyüklere önerilir) vardır.

Özellikle risk grubunda olan kişilere aşılama yapılmalıdır. 65 yaşından büyük erişkinler, gebeler, kronik sağlık sorunu olanlar (kronik akciğer hastaları, kalp-damar hastaları, kronik böbrek hastaları, kronik karaciğer hastaları, şeker hastaları, aşırı obezler , vb.), bakım evinde yaşayanlar ve bunlara bakım verenler, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, sağlık çalışanları; grip aşısı önerilen risk gruplarıdır. Ülkemizde hedef riskli gruplar tanımlanarak SGK ödeme kapsamına alınmıştır. Hedef risk grupları 65 yaş üstü olan tüm hastalar ve şeker ,kolesterol, kronik böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olan hastalardır. Tüm sağlık çalışanlarına aşı ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Grip aşısının yan etkileri var mı? Nelerdir?

Grip aşısı güvenli kabul edilen bir aşıdır ve yan etkileri nadirdir. Nadiren alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir. En çok gözlenen istenmeyen etkiler aşı yapılan kolda ağrı, kızarıklık, halsizlik-kırıklık hali, hafif ateş gibi bulgulardır. Bunlar 24-48 saat içinde düzelmektedir. Sadece kişinin yumurta alerjisi varlığı sorgulanmalıdır.

Ödemiş Devlet Hastanesi olarak isteyen sağlık personellerimize aşılarımızı yapmaktayız. Vatandaşlarımıza da önermekteyiz.