Emzirmenin Önemi

Bebeğinizi emzirmeniz için 45 önemli neden

Anne sütünün yararları ve emzirmenin önemi saymakla bitmez. Emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Bu nedenle her anne bebeğini doğumdan hemen sonra emzirmelidir.(Bebek ve anne açısından emzirmeye engel olacak bir rahatsızlık yoksa)

Ulusal ve Uluslararası yapılan bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve önemi her geçen gün artan emzirmenin yararları aşağıdadır;

1.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF gibi Ödemiş Devlet Hastanesi’ de emzirmeyi öneriyor.Anne sütü, ister prematüre, ister hasta doğmuş olsun, tüm yeni doğanlarda ilk tercih
edilmesi gereken besindir.

2.İlk 6 aylık dönemde bebekler için en yararlı besin sadece anne sütüdür. Bebeğinize, ilk 6 ay su ve bitki çayları dahil hiçbir ek gıda vermeyiniz.

3.Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar,6. aydan itibaren ek gıdalara da geçerek, anne sütü vermeye devam ediniz.

4. Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağlar. Oluşan bu güven bağı çocukluk dönemine kadar devam eder.Emzirme ile anne vücudundan "oksitosin" isimli hormon salgılanır. Bu hormon hem sütün memelerden dışarı atılmasından sorumludur hem de doğum sonrası rahmin toparlanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda annelik güdüsünün gelişmesine yardımcı olur ve anne ile bebek arasında güçlü bir bağ gelişmesini sağlar.

5. Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılar. Tüm bebekler kucaklanmayı ister. Çalışmalar kucakta tutulmayan prematür
bebeklerde ölüm riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Bir bebek için, kaç aylık olursa olsun emzirme esnasındaki pozisyonundan daha rahat bir duruş şekli yoktur. Bu bebeğin ruhsal gelişimi için son derece önemlidir.

6. Anne sütü bebek için mükemmel bir besin maddesidir.Anne sütünden başka hiçbir besin maddesi anne sütünün bebeğe sağladığı yararları sağlayamaz.

7. Emzirmemek annede meme kanseri riskini arttırır.Yapılan çalışmalarda emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı saptanmıştır.Anne sütü her zaman hazırdır.

8. Anne sütünün sindirilmesi daha kolaydır.İnek sütünde daha fazla protein vardır; fakat sindirimi daha zordur. Bu nedenle bebekler bu proteinlerin hepsini kullanamazlar.

9. Mama ile beslenme kız bebeklerin ileride meme kanseri olma riskini arttırmaktadır.Bebekliklerinde anne sütü yerine mama ile beslenen kız çocuklarının ileriki yaşlarında meme kanserine yakalanma riski anne sütü alanlara göre daha fazladır.

10. Anne sütü mekonyumun(yeni doğan dışkısı) barsaklardan atılmasını kolaylaştırır.

11. Yapılan araştırmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin, ileride mama ile beslenen bebeklere göre zekâ düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

12. Emzirme Crohn hastalığına karşı koruma sağlar.Crohn hastalığı barsakların enflamatuar bir rahatsızlığıdır.

13. Emzirme sayesinde annenin doğum sonrası kilo vermesi kolaylaşır.

14. Emzirme doğum sonrası kanamaları azaltır.

15. Emzirme doğum sonrası annenin rahminin küçülmesini kolaylaştırır.

16. Pre-term süt özellikle erken doğan bebekler için çok önemlidir.Zamanından önce doğum yapan annelerin sütü, miadında doğum yapanlardan daha farklıdır. Bu dönemdeki süt (ağız) erken doğan bebeğin sağlığı için gereklidir.

17. Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içerir ve bebeğin bağışıklık sisteminin
gelişimini kolaylaştırır.

18. Mama ile beslenen bebeklerde tip 1 diyabet riski artar.Yapılan çalışmalarda çocukluk döneminde fazla miktarda inek sütü içen kişilerde bu süte karşı antikorların yüksek olduğu ve bu durumun da insüline bağımlı diyabet riskini arttırdığı bulunmuştur.

19. Emzirme annede yumurtalık kanseri riskini azaltır.

20. Emzirme annede endometrium kanseri riskini azaltır.

21. Mama bebekte alerji gelişme riskini arttırır.

22. Mama "ani bebek ölümü sendromu" riskini arttırabilir. .

23. Anne sütü bebekte kulak enfeksiyonları sıklığını azaltır.

24. Anne sütü bebekte astım ve diğer alerjik hastalıkların görülme riskini ve sıklığını azaltır.

25. Anne sütü bebeği ishale karşı korur.

26. Anne sütü bebeği "solunum sistemi enfeksiyonlarına" karşı korur.

27. İnek sütü barsaklar açısından tahriş edicidir.

28. Anne sütü bedavadır.

29. Mama ile beslenen bebekler ileriki yaşlarında “obezite” (şişmanlık) hastalığı yönünden daha fazla risk taşırlar.

30. Anne sütü aşıların etkinliğini arttırır.Anne sütü ile beslenen bebeklerde, aşılardan sonra görülen bağışıklığın daha güçlü olduğu saptanmıştır.

31. Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir.Uygun şekilde yapılan bir emzirme, kişiyi gebelikten en az 3 ay süreyle korur.

32. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı oldukları için daha az doktora gider.

33. Emzirme annede ileriki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi riskini azaltır.

33. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, mama ile beslenen bebeklere göre daha iyi sosyal gelişim sağladıkları görülmüştür.

34. Anne sütü her zaman uygun konsantrasyonda besin maddesi içerir.

35. Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir.

36. Emzirmek mama hazırlamaya göre daha kolaydır.

37. Anne sütü çevre sağlığına zarar vermez.Emzirme, şişe, kutu, paket gibi atık maddeler içermediğinden çevre dostudur.

38. Anne sütünün ağrı kesici özelliği vardır.Anne sütü içerisinde bulunan “endorfinler” bebek için doğal bir ağrı kesici görevi görür.

39. Anne sütü her zaman temizdir.

40. Emzirme bebeğin diş sağlığı için yararlıdır.Memeden emmek, biberondan emmeye göre bebeğin diş ve çene gelişimi için daha uygundur.

41. Emzirme annenin kendine olan saygısını güçlendirir.

42. Anne sütü her zaman uygun sıcaklıktadır.

43. Anne sütünü ısıtmak gerekmez.

44. Anne sütü sentetik hormonlar içermez, tamamen doğaldır.

45. Anne sütü emen bebeklerde suç işleme oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir.